Web programlama hizmeti

Günümüzde birçok firma veya iş adamı web yazılımı hizmetleri almak için kurumsal firmalardan teklif almaktadırlar. Pekala bu çalışmayı yaptırmak isteyen iş adamları veya firmalar hangi yolu takip etmelidir.

Öncelikle hizmet alacağınız firmayı çok iyi araştırmalısınız. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken özellikler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sorun olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması yapılmalı ve süresi belirlenmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini verebilmeli

Yukarıda bulunan maddelerin bulunması firmanın kurumsal ve profesyonel bir firma olduğunun sinyallerini verir. İlinize yakın bir web yazılım firmasını seçmelisiniz ki ziyarette bulunup çalışma ortamını görmeniz faydanıza olacaktır. İstanbul’da bulunuyorsanız tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılımı ajanslarıdır. Hizmet alacağınız şirketi birazda gözünüz tutmalı, firmayı araştırmadan, şirket yetkilileriyle görüşmeden sosyal platformlarda herkes beğenmiş diye iş yaptırmaya ikna olursanız şimdiden geçmiş olsun.

Talep edilen özelliklerin süper bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Web yazılımı dediğimiz vakit günümüzde pekçok sektör işi için hazır web yazılım mevcut, örnek olarak firmanızın ürünlerinizi satacağınız sanal mağaza yaptırmak istiyorsanız açık kaynak kodu ve ücretsiz tonlarca hazır e-ticaret programı bulunuyor. Hazır sistemler bulunurken hiç yoktan yazdırmaya kalkışmayın sebebini sorarsanız.

Hazır bir sanal mağaza yazılımına edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en çok 2.000-3.000 lira arasıdır. Ek olarak yeni versiyonlar çıktıkça 100-200 lira’ya güncelleştirme yapabilirsiniz. Fakat özel web yazılım daha farklıdır. Sadece yazılımı minimum 20.000 tl’ye hazırlatırsınız çok büyük firma değilse vereceği bundan düşük fiyatlara aldanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun birçok sorunu olacak ve güncelleme isteyecek 2-3 ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı olacak yada bir web yazılım elemanı tutacaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerek büyük çaplı projeleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) scriptlerle yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılımı yaptırmanız lazımdır. Fakat kendi ürünleriniz için milyonlarca data’yı işleyebilecek bir web yazılım yaptırmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım firmalarına taleplerini çok ayrıntılı bir şekilde bildirmeleri ve belirttikleri projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayrıca projenizi anlatırken bir kayıt cihazı veya telefon ile kaydetmeniz projeyi hazırlayacak firma yada sizin yanlış anlaşılmasına engel olacaktır. Çünkü özel bir web yazılım, projenin çapına göre bin lira ile milyon lira arasında değişiklik gösterecektir.

Projenin kısır bir projemi yoksa gelişmeye devam edilebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Tek seferlik projelerde bir kere oluşturulduktan sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık programlar ekip çalışmasına uygun ve api’leri bulunan yazılımlar olduğundan dolayı devamlı yenilenebilir ve geliştirilebilir.

Web yazılım yaptırırken mutlaka birkaç firmadan öneri alın, dikkatli olmanız gereken nokta şu iki yanlış düşünceden uzak durun, ucuz fiyat teklifi verilmişse kesin dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek fiyatlı reklamlar vererek veya çok para harcayarak Yandex gibi arama motorlarında üst sayfalara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam masrafını birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo hizmeti veren bir ajans olarak biliyoruz ki seo hizmeti ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en üstlere çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s