Profesyonel web yazılım

Merhaba bu makalemde profesyonel web yazılım çalışması yaptırmak isteyen kuruluş veya şahıslar için dikkat etmesi gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır.

  • Web programlama hizmeti profesyonel, tecrübeli şahıslardan alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca verim almak için yazılır. Eğer programlama aşamasında geleceğe dönük kodlanmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tür kodlamalarda yazılımı yapan kişiye muhtaç olursunuz çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir yazılımı farklı web yazılımcısı düzenlemekte zorluk yaşar, ya geliştiremez yada uğraşmak istemez yada en kötüsü geliştirmek için fahiş rakam ister.
  • Geliştirilemez kodlama yada geliştirilebilir kodlama arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir kodlama, standartların uygulandığı, takım çalışması sırasında yada başka yazılımcıların programı ele aldığı vakit sorun çıkmadan çalışabileceği yapılardır. Siz programı yapan kişiyle ilişiğinizi kesseniz bile başka bir profesyonel web programcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi fazladır. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik güncellemeleri, hızı arttırma yamaları vb. yenilikler yayınlanmaktadır. Geliştirilmez bir web programı sadece üreticisinin geliştirebileceği, başka web programcının geliştirmek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web program tipleridir.
  • Web programı maliyeti yüksek bir hizmet tipidir. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne yüksek ücrete nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örnek verirsek üç kurumdan teklif aldınız birisi 3.000 tl teklif verdi, bir tanesi 6.000 tl teklif verdi, birisi 1.500 tl teklif verdi buradan anlaşılırki bu yazılımın ücreti ortalama 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan fazla veya aşağı ücretler %10 farklılık gösterebilir. Daha düşük veya fazla ücretlere itibar etmeyin.
  • Arzu ettiklerinizi tafsilatlı bir tarzda açıklayın. Web programı yaptırırken ne arzuladığınızı muhakkak aktarabilmeniz gerekmektedir. İstediklerinizi iyi bir biçimde aktarmanızdan sonra notlar tutulacak ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifi hazırlanırken aktardığınız özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Ücretlendirme oluşturulurken sizin basit gördüğünüz veya söylemeye değmez diye hesapladığınız şeyler gözardı edilir. Sözleşme bittiğinde artık o özellikleri istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye bırakılır veya yapılmadan proje bitirilir. Örnek olarak başıma gelen bir olaydan bahsedeyim bir web yazılım için anlaşma yaptık. Proje bir veri kayıt yazılımıydı, söylendiği gibi programlanmaya başlandı %80’lik kısmını bitirdim. Test etmeleri için şirketlerine gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğer bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından onaylanması gerekliymiş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Proje iptal oldu. Sizde bu gibi bir durumda ön ödemenizi kaybedersiniz.
  • Mutlaka sözleşme yaptırın. İş dünyasında şahıslar yada işletmeler sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi içeren bir sözleşme yapın. Yapılacak işleri, varsa örnek siteleri içinde bulunduran detaylı bir sözleşmeyi muhakkak yaptırmalısınız.

Profesyonel web yazılım hizmeti alacakların yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların başında kurumsal web programlama firmalarıyla çalışmamaları gelir. Firmaların şikayet edilebileceği yüzlerce kuruluş olmasına rağmen, freelance kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Fiyatına kapılma. Birkaç şirket ile konuşulduktan sonra hepsi yüksek deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir seçenek ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptırdığınız bir web programı sizi nasıl ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımhttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s